Z naszych wyliczeń wynika, że koszt życia we Włoszech dla jednej osoby dorosłej wynosi 5555.33 zł. Para mieszkająca wspólnie pod jednym dachem powinna być przygotowana na miesięczne wydatki rzędu 9124.39 zł.Nie jest! Jeśli zastanawiacie się czy jechać do Włoch ale boicie się cen w sklepach to nie macie czego. Produkcja ziemniaków w regionie Emilia-Romagna, który jest jednym z głównych rejonów uprawy we Włoszech, spadła o 25–30% względem poprzedniego roku. Spowodowało to znaczący wzrost cen 1 kg ziemniaków, przy popycie utrzymującym się na stałym poziomie. Wysokie ceny rekompensują więc producentom niższy plon. Koszty życia we Włoszech: obowiązkowe wydatki roczne. sie 24, 2018 Aktualności, Info z prasy 0. 1. Według włoskich ekspertów Ufficio Studi Confcommercio, każdy mieszkaniec Włoch wyda w tym roku średnio 7 tys. 268 euro na tak zwane wydatki obowiązkowe, czyli opłaty za prąd, gaz, telefon, wywóz śmieci, benzynę/transport miejski We Włoszech standardowa stawka VAT wynosi obecnie 22%, a zniżkowe stawki to 10% i 4%. W parlamencie trwa jednak dyskusja nad tym jak zapobiec wzrostowi VAT w 2019 i nad wprowadzeniem Flat Tax, czyli podatku liniowego. Stawki VAT mogą wzrosnąć do 24,5%, i 11,5%. Jeśli dojdzie do tak znacznego wzrostu podatku, odbije się to w szczególności na […] EURUSD Osobiście bardzo czekam na okazję zakupu dolka za 1.07 jako zakończenia ostatniej korekty przed akumulacją. Dostaliśmy pierwsze oznaki złamania wzrostów w lokanym trendzie spadkowym, które sugerują baczne obserwowanie 1.07 jako dobrego punktu wymiany z euro i szukania shortów na parze w okolice 1:1 Osobiście bardzo czekam na okazję zakupu dolka za 1.07 jako zakończenia Mam zamiar wynająć we Włoszech mieszkanie. Umowa 4+4. Nie jestem we Włoszech zatrudniony (prowadzę działalność gospodarczą w Polsce - w dodatku zdalnie - branża IT). Nie mam zamiaru podejmować we Włoszech pracy. Sumarycznie większą część roku spędzam we Włoszech (po prostu uwielbiam ten kraj i przyrode - szczególnie Dolomity). sgd3. Spis treściWłochy: co warto zobaczyć?Włochy: wakacje – cenyWłochy – jedzenie: jakich kosztów możemy się spodziewać?Urlop we Włoszech: noclegZ czego słyną Włochy?Co przywieźć z Włoch?Ile pieniędzy zabrać do Włoch?Co warto wiedzieć jadąc do Włoch?Polska – Włochy: jak dojechać? Wcześniej przeanalizowaliśmy kwestię wyjazdu do Grecji. Odpowiedzieliśmy sobie na pytanie: jakie są ceny wakacji w Grecji i co warto zobaczyć? Teraz czas na Włochy! Włochy to piękny i niesamowicie ciekawy kraj, który każdego roku przyciąga rzesze turystów. Wycieczka do Włoch jest bowiem doskonałą szansą, by nie tylko zaznajomić się z lokalnymi zabytkami, ale przy okazji również skorzystać z tamtejszej pogody. Co warto wiedzieć organizując wakacje we Włoszech? Jak wyglądają przykładowe ceny we Włoszech? Jakie interesujące atrakcje turystyczne mogą zaproponować nam Włochy? O czym koniecznie trzeba pamiętać organizując wczasy nad morzem we Włoszech? Odpowiedzmy sobie na te pytania! Włochy: co warto zobaczyć? Włochy i turystyka są ze sobą nierozerwalnie związane, dlatego wczasy we Włoszech mogą przypaść do gustu miłośnikom historii! Włochy: jakie ciekawe miejsca powinny znaleźć się na Twojej turystycznej mapie? Jakie walory turystyczne Włoch zasługują na naszą uwagę? • Rzym. Z czego słynie stolica Włoch? Wieczne Miasto razem z Colloseum, Bazyliką świętego Piotra oraz fontanną di Trevi to rarytas dla osób, które chcą spotkać się z żywą historią. Wycieczka do Rzymu jest również świetną okazją, by zwiedzić Watykan. • Wenecja: niesamowite miasto, znane nie tylko z licznych kanałów, po których możemy odbyć romantyczny rejs gondolą, ale także wielu interesujących zabytków, takich jak plac świętego Marka, pałac Dożów oraz most Rialto. • Florencja, w której warto zobaczyć chociażby tamtejszy ogród botaniczny, kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i most Trójcy Świętej. Miasto jest prawdziwą perłą Toskanii. • Mediolan, miasto we Włoszech, które słynie z katedry Mediolańskiej oraz opery La Scala. To właśnie tutaj znajduje się jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Leonarda Da Vinci – Ostatnią Wieczerzę. Zwiedzanie Włoch nie powinno ominąć również innych miast: Turynu, Triestu czy Pizy, gdzie znajduje się słynna Krzywa Wieża, jeden z największych zabytków Włoch. Ciekawe obiekty we Włoszech przyciągają wielbicieli architektury, ale ten kraj to nie tylko ślady przeszłości. Dużą rolę grają również walory przyrodnicze Włoch. Planując podróż do Włoch, warto się zastanowić, na czym najbardziej nam zależy: zwiedzaniu czy odpoczynku? A może pragniemy połączyć te aktywności? Następnie spróbujmy ułożyć przynajmniej orientacyjny plan zwiedzania, na którym znajdą się wybrane przez nas najciekawsze miejsca Włoch. Pomocne mogą okazać się przewodniki i informacje turystyczne na temat Włoch. Warto wiedzieć, między innymi, jak wygląda siesta we Włoszech oraz znać najważniejsze ciekawostki na temat Włoch. Włochy: wakacje – ceny Przejdźmy do konkretów: jak wyglądają ceny we Włoszech? Gdzie szukać noclegów? Włochy: tanie wakacje – czy to możliwe? Bardzo popularnym rozwiązaniem wśród osób, które szukają oszczędności, są wycieczki last minute do Włoch organizowane przez biura podróży. Generalnie, planując włoską eskapadę możemy zdecydować się na samodzielną organizację wyjazdu lub skorzystanie z ofert wakacyjnych do Włoch oferowanych przez profesjonalne biura podróży. Ile będzie nas kosztował wyjazd z biurem podróży? Wiele zależy od terminu wycieczki, pakietu żywnościowego, poziomu ośrodka noclegowego oraz charakteru wycieczki. Wyjazd wypoczynkowy w lipcu 2018 roku dla jednej osoby, w opcji all inclusive, będzie kosztował ok. 3500 – 10 000 zł za tydzień, zakładając, że miejscem zakwaterowania będzie obiekt posiadający cztery gwiazdki. Z kolei, jeśli zdecydujemy się wyłącznie na śniadania i obiadokolację, za tygodniowy pobyt w tym samym terminie i hotelu o identycznym standardzie zapłacimy ok. 2500 – 9000 zł/osoba. Włochy – jedzenie: jakich kosztów możemy się spodziewać? Decydując się na samodzielną organizację wyjazdu do Włoch, zwykle zadajemy sobie pytanie: na jakim poziomie kształtują się ceny jedzenia we Włoszech? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ wiele zależy od tego, do jakiego regionu czy miasta się wybieramy. Spróbujmy sobie jednak podać przykładowe ceny żywności we Włoszech: • woda mineralna: ok. 1 – 2 zł/litr • jabłka: ok. 10 – 15 zł/kilogram • chleb: ok. 5 – 10 zł/bochenek Warto się zorientować, jakie ceny proponują poszczególne markety we Włoszech i rozsądnie planować swoje wydatki. Włochy – ceny w restauracjach: czego możemy się spodziewać? Oczywiście, podstawowe znaczenie ma lokalizacja i standard lokalu, jednak orientacyjne ceny w restauracjach we Włoszech to: • pizza: ok. 20 – 60 zł • spaghetti: ok. 25 – 50 zł • espresso: ok. 5 – 15 zł Analizując koszty ewentualnego wyżywienia i ceny we włoskich restauracjach, warto mieć na uwadze cel naszej podróży i sprawdzić, jakie są ceny jedzenia w Mediolanie, a jak wyglądają ceny jedzenia w Rzymie. Poza tym, ceny spożywcze będą uzależnione od tego, czy stołujemy się w restauracjach, czy zdecydowaliśmy się gotować na własną rękę. Urlop we Włoszech: nocleg Wiemy już, jak wyglądają ceny produktów spożywczych we Włoszech, teraz przyszedł czas na kolejną składową wydatków: noclegi! Jak zorganizować tanie wczasy we Włoszech? Przede wszystkim, należy rozsądnie wybrać termin wyjazdu i poszukać atrakcyjnego cenowo zakwaterowania. Jak wyglądają ceny noclegów we Włoszech? To zależy od lokalizacji (ceny hoteli w Rzymie mogą być wyższe niż na prowincji), daty pobytu oraz standardu obiektu. Pokój dwuosobowy w hotelu z czterema gwiazdkami (lipiec 2018 r.) bez wyżywienia to koszt ok. 200 – 1000 zł za noc. W hotelu trzygwiazdkowym natomiast zapłacimy ok. 150 – 700 zł za pojedynczy nocleg bez wyżywienia dla dwóch osób (termin: lipiec 2018 r.). Sprawdzając ceny wakacji we Włoszech, możemy się naocznie przekonać, że do dyspozycji mamy również szereg innych obiektów noclegowych, na przykład kempingi. Jakie są ceny kempingów we Włoszech? Za nocleg dla dwóch osób w lipcu 2018 r. zapłacimy ok. 200 – 400 zł/doba (bez wyżywienia). Oferta turystyczna Włoch w zakresie baz noclegowych jest bardzo szeroka, dlatego tani urlop we Włoszech jest jak najbardziej możliwą opcją, jeśli umiejętnie zorganizujemy cały wyjazd. Z czego słyną Włochy? Planując swoje wyżywienie we Włoszech koniecznie trzeba spróbować lokalnych potraw: prawdziwej włoskiej pizzy, dań z wykorzystaniem makaronów, na przykład spaghetti bolognese, calzone czy gnocchi. Włochy bowiem są znane ze wspaniałej, niesamowicie smacznej i co najważniejsze – różnorodnej kuchni. Przeglądając oferty wakacji we Włoszech koniecznie trzeba również sprawdzić, jakie zabytki będziemy mieli szansę ewentualnie odwiedzić. Jeśli mamy tylko kilka dni wolnych, możemy zdecydować się na krótkie odwiedziny w jednym z włoskich miast: Rzymie, Florencji czy Mediolanie. Włochy słyną także ze smacznej kawy, pysznych lodów oraz pięknej przyrody! Co przywieźć z Włoch? Jakie pamiątki z Włoch mają szansę ucieszyć naszych bliskich? Co kupić we Włoszech? W tym celu warto odwiedzić sklep z włoską żywnością. Różnego rodzaju włoskie słodycze, oliwa z oliwek, sery z Włoch itp. mogą skraść serca rodziny i przyjaciół. Artykuły spożywcze z Włoch są znane na całym świecie. Co jeszcze warto przywieźć z Włoch? W Wenecji możemy kupić tradycyjną maskę karnawałową lub oryginalną biżuterię. Ceny pamiątek z Włoch różnią się w zależności od miasta, w którym dokonujemy zakupu. Ile pieniędzy zabrać do Włoch? Ile euro zabrać do Włoch? To zależy od kilku czynników: gdzie zamierzamy przebywać, ile środków zamierzamy przeznaczyć na wyżywienie, czy posiłki zostały już wykupione, czy musimy je zorganizować na własną rękę, jak dużo pamiątek chcemy przywieźć, jakie największe atrakcje Włoch mamy w planach zwiedzić itp. Swój wakacyjny budżet należy dokładnie obliczyć, odnosząc konkretne kwoty do indywidualnych oczekiwań, mając na uwadze, między innymi, ceny w sklepach we Włoszech. Ile euro do Włoch? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami! Co warto wiedzieć jadąc do Włoch? Przed wyjazdem do Włoch dobrze jest poznać lokalną historię oraz kulturę i zastanowić się, co docelowo chcielibyśmy zobaczyć. Podstawowe znaczenie ma również określenie własnych oczekiwań: czy marzą nam się zakupy we Włoszech, czy chcemy podążać śladami historii, czy jednak wolimy odpocząć na jednej z lokalnych plaż? Interesują nas tanie wakacje nad morzem we Włoszech, czy nie musimy liczyć się z kosztami? Jakich potraw koniecznie należy spróbować? To tylko niektóre pytania, jakie dobrze jest sobie zadać. Bardzo przydatny może nam się okazać profesjonalny przewodnik po tym pięknym kraju. Polska – Włochy: jak dojechać? Jeśli zdecydowaliśmy się na samodzielną organizację wyjazdu do Włoch, stajemy przed koniecznością wyboru odpowiedniego środka transportu. Opcją dla osób, które cenią sobie szybkość oraz komfort podróży będzie lot samolotem. Ile kosztuje bilet samolotowy do Włoch? Wszystko zależy od terminu wylotu, wybranej klasy itp. Innym rozwiązaniem jest podróż samochodem do Włoch, która może się sprawdzić, jeśli zamierzamy bardzo intensywnie zwiedzać różne zakątki tego kraju. Jadąc samochodem do Włoch musimy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, takich jak: optymalna trasa Polska – Włochy czy koszt przejazdu samochodem do Włoch. Duże znaczenie ma tutaj chociażby koszt paliwa we Włoszech. PODSUMOWUJĄC: Włochy to kraj, który ma wiele do zaoferowania turystom, zarówno jeśli chodzi o walory przyrodnicze, pogodowe, jak i niesamowicie ciekawą historię oraz lokalne zabytki. Marząc o wycieczce do tego zakątka naszego globu możemy zdecydować się na wyjazd z biurem podróży lub samodzielną organizację całego przedsięwzięcia. Wszystkie ceny są przykładowe i mogą się różnić od rzeczywistych ofert. Ceny aktualne na dzień r. Koszt wyjazdu na narty do Włoch zależy od tego czy jedziemy na wyjazd zorganizowany autobusem bądź samolotem, czy własnym autem. Czy będziemy mieszkać w hotelu, czy w apartamentach, czy jedziemy w wysokim sezonie czy niskim. Czy będziemy brać instruktora i wypożyczać sprzęt? Często ceny różnią się też w zależności od samej miejscowości i jakości czy wielkości samych stoków. Tygodniowy wyjazd dla pary to koszt 8-10 tys. złotych Z mojego doświadczenia wynika, że tygodniowy wyjazd dla pary w wysokim, czyli najdroższym sezonie, licząc wszystkie wydatki (hotel z HB, dojazd, jedzenie na stoku i karnet), jedynie bez zakupu czy wypożyczenia sprzętu i kosztów instruktora, powinien zamknąć się w granicach: 8-10 tys. złotych. W takim przedziale zazwyczaj mieściliśmy się przy hotelach ze średniej półki. Oczywiście koszt może być mniejszy lub zdecydowanie większy. Za każde jeżdżące dziecko trzeba liczyć dodatkowo około 3 tys. złotych. Tu też oczywiście wszystko zależy od wieku dziecka. Sam karnet sieciowy, przykładowo na wszystkie stoki w Val di Sole (Superskirama) na 6 dni w wysokim sezonie, to koszt ok. 292 euro dla dorosłego, 146 euro dla dziecka, 204 euro dla nastolatka. Sieciowy Dolomiti Superski (na stoki w Südtirolu Kronplatz, Alta Badia, Sella Ronda, a także Val di Fiemme) to 304 euro dla dorosłego. Karnety na duże pojedyncze ośrodki są niewiele tańsze od sieciowych przykładowo Madonna di Campiglio-Pinzolo-Marilleva (ok. 150 km tras), czy Kronplatz (ok. 100 km tras) to w wysokim sezonie ok. 280 euro. Zdecydowanie tańsze są karnety na małe pojedyncze stoki np. na Pejo – 169 euro. Jeśli jedziemy w pojedynkę, to koszty trzeba podnieść o dopłatę za pokój jednoosobowy (od kilkuset do ok. tysiąca złotych). Generalnie piszę o wysokim sezonie, który różnie zaczyna się w różnych ośrodkach, ale zazwyczaj trwa od końca stycznia do połowy marca i standardowych wyjazdach z pobytem od soboty do soboty: przyjeżdżamy i wyjeżdżamy w sobotę, a na nartach jeździmy 6 dni (od niedzieli do piątku). Poniżej opis kilku opcji: Wyjazd z biurem podróży (średnio 2,5 – 5 tys. złotych za osobę w pokoju dwuosobowym z HB) Dopłata do pokoju pojedynczego to średnio 350-1000 PLN, czasem można ustrzelić super last minute w okolicach 2000 PLN za osobę, samolotem i bez karnetu. Co zawierają takie wyjazdy: – dojazd autobusem lub samolotem i transfery do hotelu, – hotel 3 lub 4-gwiazdkowy z wyżywieniem HB (śniadania i obiadokolacje), w droższych wersjach ze spa, – opiekę rezydenta (przydatna szczególnie w razie wypadku na nartach), – ubezpieczenie narciarskie NNW, – czasem karnet, szczególnie w niskim sezonie (początek grudnia lub kwiecień tzw. free ski), – czasem przejazdy na stoki w przypadku skisafari, czyli codziennych wyjazdów na inny stok. Co trzeba doliczyć: – karnet – 250- 300 euro (osoba dorosła), – taksę klimatyczną – ok. 1,5-2 euro za dzień na osobę, – wydatki na stoku (śniadanie we Włoszech zazwyczaj jest od a kolacja dopiero o a nawet później, więc coś na stoku trzeba zjeść) – ja liczę, że na dwie osoby, to ok. 15-25 euro dziennie (np. Aperol Spritz 5 euro, herbata 3 euro, frytki 3,5 euro, pizza 8-10 euro, obiad 10-15 euro), – wypożyczenie nart i butów (chociaż buty powinno się mieć swoje) we Włoszech– średni sprzęt to ok. 100 -130 euro na tydzień, narty top (najwyższe, tegoroczne modele) ok. 50 euro dziennie, – ubezpieczenie OC (czyli takie, które zadziała, jeśli wjedziemy w kogoś i będzie to nasza wina, biura podróży zazwyczaj nie oferują takiego ubezpieczenia), – wyjście na basen miejski (trzeba pytać w hotelu, bo często są zniżki) średnio 5 euro ze zniżką, ale zdarzyło mi się wchodzić za darmo, tylko pokazując karnet narciarski, – jeśli mamy skipass, to dojazdy skibusami są bezpłatne. Dojazd własny, dla tych co lubią jeździć autem Ja lubię jeździć autem, stąd takie rozwiązanie wydaje mi się najlepsze. Na pewno daje wolność na miejscu – jeśli chcemy coś zwiedzać po nartach czy pojechać na inny stok, a nie korzystamy z opcji skisafari. Oczywiście, auto można też wypożyczyć na miejscu – najlepiej w sieciowej wypożyczalni na lotnisku. Nie spotkałam się z prywatnymi wypożyczalniami w Dolomitach czy Alpach, raczej z taksówkami, których koszty są zdecydowanie wyższe. Do Val di Sole z Warszawy jest ok. 1450 km. Ja jeżdżę tę trasę „na raz” – wyjazd wcześnie rano, przyjazd w nocy, ale oczywiście po drodze można nocować, robią tak niektórzy znajomi z dziećmi. Tutaj piszę więcej o dojeździe autem. Z moich doświadczeń wynika, że najlepiej cenowo wychodzi kupienie wycieczki w biurze podróży z tzw. opcją dojazdu własnego. Taka wycieczka jest wtedy o ok. 350 złotych na osobę tańsza od tej z dojazdem autobusem. Biura mają dobrze wynegocjowane ceny z hotelarzami. Chyba, że mamy zaprzyjaźnionego hotelarza, który zaproponuje nam dobrą cenę, bądź znajdziemy dobrą ofertę na portalach rezerwacyjnych typu czy porównywarkach cen tj. Koszty dojazdu autem z Warszawy do Val di Sole (ok. 1450 km) wraz winietami na autostrady, to 1200 – 1500 złotych. Oczywiście wszystko zależy od spalania itp. Do tego trzeba doliczyć ewentualny nocleg oraz wypożyczenie boksu na narty. Apartament, dla tych co lubią sami gotować Można też wynająć apartament. To najtańsza z możliwych opcji. Najbardziej opłaca się wynająć 2 pokojowy apartament (salon z aneksem kuchennym i sypialnią) i wykorzystać na 2 pary czy 4 osoby. Zazwyczaj w tego typu apartamentach jest duże łóżko małżeńskie i rozkładana dwuosobowa sofa. Koszt takiego apartamentu na tydzień w Val di Sole (w zależności od lokalizacji, standardu) to 500 -700 euro. Ale tu wszystko zależy od tego jak wcześnie zarezerwujemy apartament. Trzeba rezerwować szybko, najlepiej szukać apartamentu już w sierpniu. Można spróbować na porównywarce cen lub na arnb. Apartament można też zarezerwować przez biura podróży. Oczywiście, bardzo zaoszczędzimy, jeśli będziemy sobie sami gotować. Warto wybrać apartament w miejscowości, gdzie jest duży sklep typu COOP lub Conad (w Val di Sole np. w Cogolo di Pejo czy w Bormio w Alta Valtellina). Ceny, w zależności od produktów, są porównywalne albo wyższe niż w Polsce. Generalnie trzeba założyć, że w sklepie wydamy 20-30% więcej niż w kraju. Zatem, jeśli pojedziemy jednym samochodem w 4 osoby do apartamentu jak powyżej, to powinniśmy się zamknąć w niewiele ponad 2 tys. złotych na osobę (podróż, apartament, karnet), do tego trzeba będzie doliczyć wydatki na jedzenie, ubezpieczenie oraz ewentualne wypożyczenie sprzętu czy wykupienie lekcji u instruktora. Przeczytajcie także: Ile kosztuje narciarski weekend w Polsce? Tekst i zdjęcia: Kasia Münnich Ile kosztuje wyjazd do Włoch? Przed wyjazdem do Rzymu, Bolonii, Mediolanu czy na Sycylię wiele osób zastanawia się o tym ile kosztują produkty spożywcze w sklepach, benzyna na stacjach benzynowych czy kawa w kawiarniach. Jakie są ceny we Włoszech? Przyglądamy się cenom podstawowych produktów spożywczych w sklepach w kraju. Oto ceny żywności, ceny w restauracjach i kawiarniach, a także ceny benzyny we Włoszech. Ceny we Włoszech 2019 – zapraszamy. Czytaj dalejCeny we Włoszech 2019. Ceny w Rzymie. Benzyna, sklepy, restauracje Ceny we WłoszechNa jakie wydatki powinniśmy się przygotować wybierając wakacje we Włoszech? Ile pieniędzy powinniśmy ze sobą zabrać do Włoch?Włochy to jeden z najpopularniejszych kierunków wyjazdów zagranicznych Polaków w ostatnim dziesięcioleciu. Na tak wysoką pozycje wpłynęły rozmaite czynniki: od sprzyjającego klimatu, otwartości mieszkańców, mnogość zabytków i atrakcji turystycznych po cele religijne. Nasi rodacy decydując się na urlop zagraniczny najchętniej wybierają wyjazdy siedmiodniowe. Najczęściej odwiedzanymi przez turystów miejscami są duże miasta jak: Wenecja, Florencja, Rzym, Mediolan i Neapol. Coraz częściej doceniane są również mniej znane, jednak niezwykle malownicze miejscowości, w których posmakować można lokalnych wyrobów, a oczy nacieszyć niezapomnianymi widokami. Wyjazdy zorganizowane można znaleźć w cenach już od 799 PLN/os. Niezależnie od wybranej opcji wakacyjnej oraz standardu wyżywienia i zakwaterowania należy uwzględnić pulę pieniędzy, którą chcemy przeznaczyć na drobne wydatki i dodatkowe astracje. W tym celu przeanalizujmy więc przykładowe ceny produktów i podstawowych usług, za które przyjdzie nam zapłacić podczas wypoczynku. Na potrzeby tego artykułu został przyjęty uśredniony kurs NBP w dniu 20 marca 2022 roku, 1 EURO to koszt 4,70 we WłoszechCeny we Włoszech – przykładowe produkty:Chleb pszenny (2 – 3 EUR / kg) około 9,50 – 14,50 PLN / kgBułka ( 1,34 EUR / sztuka) około 6,50 PLN / sztukęMasło (3,15 EUR / 250 g) około 15,00 PLN / 250 gSerek śniadaniowy (2,89 / 250 g) / około 14,00 PLN / 250 gSer krowi (12,5 EUR / kg) około 60,00 PLN / kgSer owczy (np Pecorino 19,5 EUR / kg) / około 92,00 PLN / kgSer parmezan (26 EUR / kg) / około 122,00 PLN / kgPomidory (2,5 EUR / kg) / około 12,00 PLN / kgOgórki (3,5 EUR / kg) / około 16,50 PLN / kgMakaron (2,5 EUR / kg) / około 12,00 PLN / kgOliwa (5,8 EUR / l) / około 27,50 PLN / lOliwa extra virgin (7,5 EUR / l) / około 35,00 PLN / lOcet balsamiczny di Modena (5 EUR / l) / około 24,00 PLN / lWoda mineralna (0,26 EUR / l) około 1,50 PLN / lSok owocowy (2 EUR / l) około 9,50 PLN / lWino (5 EUR / butelka) około 24,00 PLN / butelkaPiwo (1,5 EUR / butelka) około 7,00 PLN / butelkaPapierosy (6 EUR / paczka) około 28,00 PLN / paczkaCeny we WłoszechCeny usług w barach i restauracjach:Espresso (0,70 EUR) około 3 PLNCapucino (1,00 EUR) około 4,7 PLNCaffe macchiato (0,80 EUR) około 3,5 PLNLatte macchiato (1,20 EUR) około 5 PLNHerbata (1,5 EUR) około 6,5 PLNSpremutta (świeżo wyciskany sok cytrusowy) (2,80 EUR) około 12 PLNRogalik (1 EUR) około 4,7 PLNSłodka bułka śniadaniowa (2,00 EUR) około 8,5 PLNTramezzino (kanapka śniadaniowa) (3 EUR) około 13 PLNPizza kawałek (2,5- 3,5 EUR) około 11 – 15 PLNPizza margheritta (7,5 EUR) około 35 PLNPrzystawka (mieszanka sałat) (5,50 EUR) około 24 PLNPierwsze danie (pasta) (7,5 EUR) około 35 PLNDrugie danie (9,5 EUR) około 43 PLNDeser (Macedonia – sałatka owocowa) (2,5 – 4 EUR) około 11 – 17 PLNLody (1,5- 3 EUR / porcja) około 6,5 – 13 PLN / porcjaHamburger w McDonald (1,3 EUR) około 5,6 PLNW zależności od możliwości – idealny budżet na wyjazd do ceny to jedynie pewne propozycje cenowe poszczególnych produktów. W zależności od miejsca zakupów mogą nieco odbiegać od podanych. Kupując we Włoszech należy szukać miejsc odwiedzanych chętnie przez rodzimych mieszkańców, mamy wówczas pewność co do świeżości i jakości się na posiłek do baru czy restauracji, również należy sugerować się liczbą zajętych stolików wewnątrz lokalu. We Włoszech dość powszechnym zwyczajem jest jadanie śniadań w przydrożnych barach, w których mieszkańcy spożywają kawę czy też słodkiego rogalika stojąc przy barze lub przeznaczonym do tego stoliku. Jedzenie właśnie na stojąco, nie siadając, przy stoliku pozwala na zaoszczędzenie kilku euro na obsłudze (tzw. coperto), która jest standardowo doliczana do rachunku i w zależności od miejsca może wynosić od 3 do nawet 12 miejsce na obiad warto zwrócić uwagę na restauracje „self service” czynnych od godziny 12:00, w których przygotowane potrawy samodzielnie nakładamy na talerze. Restauracje te zapełniają się mieszkańcami w porze sjesty, kiedy to pracownicy mają czas na chwile odpoczynku od pracy i zjedzenie obiadu. Serwowane tu jedzenie jest zawsze świeże i dobrej jakości, a właściciele restauracji nie są nastawieni na zyski z wygórowanych cen dla jednak w trakcie naszego wypoczynku chcemy doświadczyć odrobiny luksusu i wybrać się do eleganckiej restauracji, najlepiej to uczynić w porze wieczorowej, wówczas zostaniemy obsłużeni przez kelnerów przy stoliku bez zbędnych tłumów, a kolacji często towarzyszyć będzie muzyka grana na na drobne wydatki pamiątki i przekąski powiną wystarczyć nam kwota 100 EUR / osobę tygodniowo. Jeżeli jednak chcemy posmakować lokalnych specjałów, odwiedzić miejscowe bary i restauracje to wydatek rzędu 30 EUR / os / dzień, pozwoli nam nie odmawiać sobie przyjemności, ani też nie cierpieć z poczucia winy spowodowanego nadmiernymi wydatkami. Włochy to kraj, w którym turystyka jest głównym źródłem dochodu mieszkańców, dlatego ceny we Włoszech często są wygórowane, należy szukać miejsc lokalnych i na uboczu by niepotrzebnie nie przepłacać. Ceny mieszkań w Europie wzrosły średnio o 11,5% w latach 2011–2018. Włochy pozostają jednak w tyle z powodu spadku wartości nieruchomości o 17,6%.Sytuacja na włoskim rynku nieruchomości nie poprawi się nawet w krótkim okresie. W 2018 r. w porównaniu z rokiem poprzednim spadek wyniósł 0,6%, drugi najbardziej widoczny po Szwecji (-0,9%). Wraz z narodem skandynawskim Włochy jako jedyne odnotowały negatywną zmianę według danych to „czarne owce” pod względem klasyfikacji zmian cen nieruchomości w latach 2011–2018 (-17,6%). Kolejne kraje o wysokim spadku cen to Chorwacja (-10, 3%), Hiszpania (-10,1 %), Cypr (-7,8%). W krótkim okresie kraje te jednak odnotowały wzrost (w 2018 r. w porównaniu z rokiem poprzednim) ze wzrostem o 6,1% w przypadku Chorwacji, 6,7% w przypadku Hiszpanii i 1,8% w przypadku szczycie rankingu wyróżniają się długoterminowe wyniki Islandii (+ 71,4%), a następnie Estonia (+ 63,2%) i Łotwa (+ 49,8%). Jeśli chodzi o ostatnią odmianę (od 2017 do 2018 r.), Islandia pozostaje głównym bohaterem (+ 8,2%), przewyższają wzrost cen w Irlandii (10,2%) i Portugalii (+ 10,3%). Warto również odnotować +9,5% wzrost w jednak spojrzeć na porównanie trendu cen nieruchomości we Włoszech ze średnią europejską. W latach 2011-2018 wartości nieruchomości na pozostałej części kontynentu wzrosły średnio o 11,5%, podczas gdy we Włoszech spadło o 17,6%. Najnowsze badania pokazują jednak, że ceny w Europie wzrastają o 4,7%, podczas gdy we Włoszech trwa spadek, choć ograniczony do 0,6% (opóźnienie o 4,1 punktu procentowego).Perspektywy nie wydają się zachęcające, przynajmniej nie według najnowszego raportu opublikowanego przez Standard and Poor's, zgodnie z którym Włochy będą jedynym spośród 10 najważniejszych rynków nieruchomości w Europie, gdzie ceny spadną zarówno w 2019 r. (- 0,9%) oraz w 2020 r. (-0,4%). Podczas gdy w innych krajach ceny wydają się rosnąć, choć w wolniejszym najbardziej ożywionych rynków według raportu są Portugalia (+ 8% w 2019 r.), Holandia (+ 6,5%), Hiszpania (+ 5,5%) i Niemcy (+ 5,3%). Według agencji ratingowej wzrost cen domów we Włoszech powinien osiągnąć 2021 (+ 0,3%) i 2022 (+ 1%).

ceny we włoszech 2018